1. Organizatorem rozgrywek Open ALPN Tychy jest TKKF Pionier.

  2. Celem rozgrywek Open ALPN Tychy, jest zapewnienie czynnej rekreacji mieszkańcom Tychów i okolic.

  3. Rozgrywki Open ALPN Tychy rozgrywane są na obiekcie MOSiR Tychy (Sztuczne Boisko ul: Edukacji 7).

  4. W sytuacjach awaryjnych Organizator ma prawo przenieść poszczególne spotkania na inny obiekt.

  5. Rozgrywki Open ALPN Tychy przeprowadzone są w systemie ligowym (jesień – wiosna) w terminach podanych przez Organizatora. W przypadku mniej niż 8 drużyn w lidze organizator może podjąć decyzję o rozegraniu 3 rund w sezonie.

  6. Warunkiem przystąpienia do rozgrywek jest wpłata wpisowego: 1960 zł, płatne jednorazowo do dnia określonego przez Organizatora, lub w dwóch równych ratach po 980 zł (z osobna za każdą rundę), oraz dostarczenie do Organizatora drogą e-mailową, bądź w formie pisemnej, listy zgłoszeniowej zawodników, w terminie najpóźniej 1 (jeden) dzień przed rozpoczęciem rozgrywek, celem uprawnienia ich do gry w Open ALPN Tychy.

  7. Organizator zapewnia: boisko do gry, siatki bramkowe, sędziów, nie zapewnia zaś: piłek do gry, opieki medycznej oraz ubezpieczenia - zawodnicy grają na własną odpowiedzialność! Jej potwierdzeniem są podpisy zawodników każdej z drużyn na liście potwierdzającej zapoznanie się z niniejszym regulaminem stanowiącej załącznik do niego.

  8. Dostarczenie piłki meczowej, spoczywa na gospodarzu danego meczu tj. drużyna wymieniona w terminarzu jako pierwsza.

  9. Drużyny zobowiązane są, (zgodnie z regulaminem obiektu), do utrzymania bezwzględnego porządku!

  10. Drużynę reprezentuje kierownik bądź kapitan zespołu. Osoby te, są odpowiedzialne za uprawnienie swoich zawodników do gry w rozgrywkach Open ALPN Tychy, oraz jako jedyne uprawnione są do kontaktów z Organizatorem. Za uprawnione do gry uważane są osoby które podpisały oświadczenie o zapoznaniu się z niniejszym regulaminem oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

  11. Drużyny obowiązuje jednolity strój piłkarski (wzór, kolor), składający się obuwia piłkarskiego, skarpet (getr), spodenek oraz koszulek o czytelnym numerem na plecach. Zawodnicy nie regulaminowo ubrani, automatycznie są nie dopuszczeni do gry decyzją sędziego prowadzący zawody.

  12. W rozgrywkach Open ALPN Tychy obowiązuje zakaz występowania w tzw. twardym obuwiu, tj. z metalowymi korkami (wkręcane, lane, powlekane!).

  13. Przejścia (transfery) zawodników pomiędzy drużynami następują: w czasie przerwy pomiędzy rundami lub po zakończeniu sezonu ligowego.

  14. Termin zgłaszania nowych zawodników upływa z czasem, rozegrania 1 kolejki spotkań, danej rundy rozgrywkowej (lub pierwszego meczu danej drużyny). Po tym terminie dopisać maksymalnie 2 zawodników. Na 2 kolejki przed końcem rundy wiosennej nie ma możliwości dopisywania kolejnych zawodników.

  15. Rozgrywki Open ALPN Tychy prowadzone są na podstawie obowiązujących przepisów gry w piłkę nożną wyjątkiem: pozycji spalonej, czasu trwania meczu (2 x 40 minut), oraz przerwy meczowej (5 minut), limitu i charakteru zmian zawodników (tj. wielokrotność zmian - zgłaszanych sędziemu podczas przerwy w grze), liczby sędziów prowadzących zawody.

  16. Zawody Open ALPN Tychy muszą być rozgrywane tylko na zweryfikowanych polach uznanych do gry w zgodnych z przepisami gry w piłkę nożną.

  17. O przydatności pola gry rozstrzyga sędzia wyznaczony do prowadzenia meczu. Oceniając przydatność pola gry do zawodów, sędzia bierze pod uwagę stan nawierzchni pola gry, jego niezbędne wyposażenie oraz oznakowanie. Ocenia również czy stan przygotowanego do zawodów pola gry nie zagraża bezpieczeństwu uczestników zawodów. Decyzja podjęta przez sędziego jest ostateczna.

  18. Za każde spotkanie w rozgrywkach Open ALPN Tychy przyznaje się liczbę punktów w zależności od uzyskanego wyniku tj.: 3 punkty za zwycięstwo, 1 punkt za remis, 0 punktów za porażkę.

  19. W rozgrywkach Open ALPN Tychy kolejność zespołów ustala się według liczby zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie lub więcej drużyn o zajętym miejscu decydują:

    1. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,

    2. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn

    3. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całych rozgrywek,

    4. przy dalszej równości, większa liczba bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,

    5. w przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej liczbie punktów są zespoły zajmujące pierwsze, drugie oraz walczące o trzecią lokatę stosuje się wyłącznie zasady określone w podpunktach a) i b), przy czym jeżeli i one nie rozstrzygną o kolejności zarządza się spotkanie barażowe, przy więcej niż dwóch zespołach przeprowadza się dodatkową pkt. pomocniczą spotkań wyłącznie między zainteresowanymi drużynami, kierując się kolejno zasadami podanymi w podpunktach a), b), c), d).

  20. Rozgrywki Open ALPN Tychy w sezonie 2019/2020 prowadzone są w ramach jednej ligi (8 drużyn). Zmiana ilości startujących drużyn zależy od decyzji organizatora i nie wymaga ponownego zatwierdzania Regulaminu.

  21. Drużyna która zajmie w klasyfikacji końcowej ligi 1 miejsce, otrzyma tytuł Mistrza Open ALPN Tychy. Drużyny które zajmą miejsca poniżej 8 mogą w przypadku utworzenia w sezonie kolejnym II ligi zostać zdegradowane do niższej klasy rozgrywkowej. Ewentualne utworzenie II ligi będzie zależeć od możliwości organizacyjnych oraz odpowiedniej ilości chętnych drużyn.

  22. Drużyna, która przed rozpoczęciem lub w czasie trwania rozgrywek mistrzowskich zrezygnuje z dalszego uczestnictwa zostaje automatycznie wykluczona z rozgrywek na kolejny sezon. Weryfikację spotkań dla sytuacji w/w (dla takich drużyn) przeprowadza się w następujący sposób: - w przypadku rozegrania mniej niż 50% spotkań należy anulować wyniki dotychczasowych meczów; - w przypadku rozegrania 50% lub więcej spotkań, zalicza się do punktacji wyniki uzyskane na boisku, natomiast w pozostałych przyznaje się walkowery 3:0 dla przeciwnika. W wyjątkowych sytuacjach organizator może zaliczyć pozostałe mecze jako walkowery nawet przy braku rozegrania mniej niż 50% spotkań po zasięgnięciu opinii Rady Ligii.

  23. W razie nie przybycia na mecz sędziego wyznaczonego przez Organizatora mecz powinien zostać poprowadzony przez sędziego technicznego lub w ramach porozumienia, kapitanowie obu drużyn uzgadniają wybór jednego z kandydatów. Podobne zastosowanie ma miejsce w przypadku kontuzji arbitra prowadzącego dane zawody, itp.

  24. Jeżeli spotkanie się nie odbędzie lub zostanie przerwane i niedokończone przez sędziego z przyczyn nie zależnych od obu drużyn, spotkanie takie zostanie powtórzone w terminie wyznaczonym przez Organizatora. Do podjęcia decyzji w sprawie powtórzenia meczu upoważniony jest Organizator.

  25. Zawody dokańczane w nowym terminie są rozgrywane przy zachowaniu następujących zasad:

  • gra zostaje wznowiona od minuty, w której nastąpiło przerwanie zawodów z zaliczeniem wyniku uzyskanego do momentu przerwania meczu;

  • zespoły przystępują do dokończenia zawodów w składach liczbowych z uwzględnieniem wykluczeń dokonanych w zawodach przerwanych;

  • w zawodach dokańczanych mogą uczestniczyć wszyscy zawodnicy uprawnieni do gry w danym zespole w terminie dokańczania zawodów, poza zawodnikami:

    1. którzy opuścili boisko w trakcie przerwanych zawodów w związku z otrzymaniem czerwonej kartki;

    2. którzy nie byli w trakcie zawodów przerwanych zawodnikami danej drużyny, w którego barwach występują w chwili dokańczania zawodów;

    3. którzy odbywają w trakcie zawodów przerwanych karę dyskwalifikacji;

  • zawodnik odbywający karę dyskwalifikacji liczoną ilością meczów, nie może odbywać tej kary w dokańczanych zawodach. Uwaga > zawody przerwane jak i dokańczane stanowią razem jedno spotkanie (mecz).

  1. Zawody mogą zostać przełożone na inny termin z urzędu przez Organizatora, tylko w wyjątkowych wypadkach. W przypadku wystąpienia drużyny o zmianie terminu, zainteresowana  drużyna powinna zaproponować z przeciwnikiem inny uzgodniony termin spotkania, zapewnić obsadę sędziowską, oraz ustalić termin najmu boiska. Zmiana terminu w tej sytuacji może nastąpić tylko i wyłącznie za zgodą Organizatora. Nowy termin nie może być uzgodniony później niż przed zakończeniem rundy jesiennej a na wiosnę przed rozegraniem dwóch ostatnich kolejek ligowych.

  2. W razie jakichkolwiek wątpliwości wobec tożsamości zawodnika, jego uprawnień do gry w danym zespole, kapitan bądź kierownik drużyny ma prawo (wyłącznie przed meczem), sprawdzić w obecności sędziego technicznego, osoby funkcyjnej lub sędziego głównego tożsamość danego zawodnika na podstawie drużynowej listy zawodników. Zawodnik, który nie jest zgłoszony na liście zawodników jest traktowany jako zawodnik nieuprawniony i tym samym nie może wystąpić w danym spotkaniu Open ALPN Tychy. W razie wystąpienia takiego gracza w danym meczu, obowiązuje kara regulaminowa walkower 0:3!

  3. Drużyny, zawodnicy oraz osoby towarzyszące tj. zawodnicy cywilni nie uczestniczący w meczu z różnych powodów m.in. odbywających karę dyskwalifikacji, kontuzjowani, kibice, trenerzy, oraz inne nie wymienione tu osoby podlegają odpowiedzialności karnej przed, w czasie i po zakończeniu spotkania, na całym obszarze obiektu sportowego, na którym odbywają się zawody Open ALPN Tychy.

  4. Organizator rozgrywek prowadzi rejestr kar i napomnień zawodników, oraz klasyfikację strzelców.

  5. W rozgrywkach Open ALPN Tychy obowiązuje taryfikator karencji za otrzymane żółte i czerwone kartki

    1. sankcje karne, za otrzymane upomnienia (żółta kartka):

      1. przy trzecim napomnieniu, obowiązuje karencja w wymiarze 1 meczu,

      2. przy szóstym napomnieniu, obowiązuje karencja w wymiarze 2 meczy,

      3. przy dziewiątym i każdym następnym napomnieniu, obowiązuje karencja w wymiarze 3 meczy.

        Zawodnik może zamienić karencję na karę finansową w wymiarze 50 zł za każdy przewidziany nią mecz.

    2. sankcje karne, za wykroczenia ukarane czerwoną kartką: Zawodnik, który w czasie spotkania zostanie wykluczony samoistną czerwoną kartką, zostaje automatycznie objęty karą dyskwalifikacji stosowną do natury popełnionego wykroczenia tj.:

      1. za naruszenie nietykalności cielesnej (odepchnięcie, kopnięcie, uderzenie ręką, głową) - osób biorących udział w grze lub poza grą lub innych osób w czasie lub poza grą – kara dyskwalifikacji w wymiarze 5 meczy. W przypadku najdrobniejszego nawet wykroczenia mającego charakter naruszenia nietykalności w stosunku do sędziego oraz osób funkcyjnych (w tym wykroczeń z podpunktów c i f ) – kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 roku karencji czemu towarzyszy kara dla drużyny w postaci odjęcia trzech punktów.

      2. za udział zawodnika w bójce w czasie gry lub poza grą, z osobami biorącymi udział w grze lub z innymi osobami – kara dyskwalifikacji w wymiarze 4 spotkań karencji.

      3. za usiłowanie naruszenia nietykalności cielesnej: osób biorących udział w grze lub poza grą lub innych osób w czasie lub poza grą – kara dyskwalifikacji w wymiarze 3 meczy karencji.

      4. za rażący, brutalny, rozmyślny faul, gwałtowny atak skierowany na zawodnika drużyny przeciwnej, którego celem nie jest piłka, lecz wyłącznie działanie na szkodę przeciwnika, w celu jego unieszkodliwienia, narażający go na niebezpieczeństwo (np. atak od tyłu na nogi rywala) – kara dyskwalifikacji w wymiarze 3 meczy karencji, a w przypadku spowodowania u przeciwnika ciężkiej kontuzji – kara dyskwalifikacji w wymiarze od 0,5 roku karencji i wzwyż.

      5. za usiłowanie, zamiar, nieudaną próbę brutalnego, gwałtownego faulu i jak wyżej mowa w pp. d. – kara dyskwalifikacji w wymiarze 2 spotkań karencji.

      6. za wysoce nie sportowe zachowanie tj. oplucie, odepchnięcie, rzucenie piłką, lub innym przedmiotem, sprowokowanie słowem lub czynem osób biorących udział w grze lub poza grą oraz innych osób, do wysoce niewłaściwej, gwałtownej reakcji lub zachowania – kara dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczy karencji.

      7. za używanie ordynarnego, obraźliwego języka, wulgarnych i lżących słów (bez stopniowania obelg na lżejsze czy cięższe), pogróżek, ostentacyjnych gestów, gwałtowne protesty i agresywne zachowywanie się itp. przed, w czasie i po spotkaniu wobec osób biorących udział w grze lub poza grą lub innych osób, kibiców, osób towarzyszących – dla zawodników kara dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczy karencji. W przypadku wykroczeń wobec sędziego oraz osób funkcyjnych 2 miesiące dyskwalifikacji.

      8. za tzw. „akcję ratunkową” tj. faul na zawodniku, który biegnie w kierunku bramki przeciwnika mając czystą okazję do zdobycia gola, co w konsekwencji pozbawia drużynę zawodnika atakującego szansy zdobycia bramki (wyjątek stanowi tu brutalny faul, który karany jest stosownie do popełnionego wykroczenia), oraz sytuację, gdy zawodnik inny niż bramkarz na własnym polu karnym pozbawia swoich przeciwników bramki lub ewidentnej okazji do zdobycia bramki, umyślnie zagrywa piłkę rękoma, i gdy bramkarz, który przeszkadza w ewidentnej okazji do zdobycia gola zatrzymuje piłkę rękoma poza własnym polem karnym. W tych przypadkach wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu karencji.

      9. za niebezpieczne zagranie, którego arbiter nie zakwalifikował jako celowego działania na szkodę przeciwnika ale ukarał usunięciem z boiska zawodnik otrzymuje karę dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu karencji

  6. Zawodnik, który w czasie spotkania zostanie upomniany żółtą kartką a później zostanie wykluczony za samoistną czerwoną kartką zostaje automatycznie ukarany karą dyskwalifikacji adekwatną do popełnionego wykroczenia za czerwoną kartkę i dodatkowo w przypadku otrzymania napomnienia (żółta kartka) numer 3, 6, 9 i każdą kolejna, karą dyskwalifikacji przewidzianą w/w, podpunktach. Kary dyskwalifikacji za czerwone kartki przechodzą na następny sezon.

  7. Nałożenie kary możliwe jest również, gdy sędzia nie widział przewinienia dyscyplinarnego, zawodnika, osób towarzyszących, kibiców oraz innych osób związanych z drużyną. W takiej sytuacji podstawą do orzeczenia nałożenia kary jest wyłącznie opis sędziego technicznego lub osoby funkcyjnej z ramienia Organizatora rozgrywek.

  8. W przypadku przerwania zawodów i konieczności ich powtórzenia bądź weryfikacji przerwanego meczu na walkower, otrzymane przez graczy żółte i czerwone kartki zaliczane zostają do rejestru napomnień i wykluczeń zawodników. Zawody bierze się, również pod uwagę przy zaliczaniu na poczet kar odbywanych przez ukaranych zawodników.

  9. Zawody nie bierze się pod uwagę przy zaliczaniu na poczet kar odbywanych przez ukaranych zawodników, gdy nie doszły do skutku z powodu: niestawienia się przeciwnika (oddania meczu walkowerem), wycofania się drużyny z rozgrywek, zejścia rywala z boiska.

  10. Za wystawienie do gry zawodnika nieuprawnionego, odbywającego karencję lub zawodnika pod obcym, lub innym nazwiskiem oraz wprowadzenie sędziego lub organizatora w błąd w postaci podania nieprawdziwego nazwiska strzelca bramki, osoby ukaranej kartką lub osoby ukaranej za przewinienia opisane w punkcie 29:

    1. wobec drużyny – walkower (0:3), a w szczególnie rażących wypadkach również kara pieniężna od 100 zł.

    2. wobec zawodników – kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu karencji.

  11. Za niestawienie się drużyny na spotkanie, odmowę jego rozpoczęcia (w obu tych przypadkach do 10 minut po upływie wyznaczonego czasu gry), oraz za samowolne zejście drużyny z boiska w czasie gry (za wyjątkiem gdy ilość zawodników będzie mniejsza niż 7, np. z powodu kontuzji graczy) - wymierza się wobec drużyny karę pieniężną w wysokości 50 zł oraz walkower (0:3) - za wyjątkiem sytuacji, gdy w momencie zejścia drużyny z boiska rywal osiągał wynik korzystniejszy niż walkower. Kara pieniężna nie obowiązuje drużyny która o walkowerze poinformuje przynajmniej dzień wcześniej.

  12. Drużyna, która odda w sezonie trzy mecze walkowerem zostaje automatycznie wycofana z rozgrywek zdegradowana o jedną klasę rozgrywkową niżej lub w przypadku jej nie utworzenia wykluczeniem z rozgrywek w kolejnym sezonie.

  13. Sędzia ma prawo do zakończenia spotkania przed czasem w sytuacji kiedy zachowania opisane w punkcie 29 (podpunkty a – g) uniemożliwiają kontynuowanie zawodów. W takiej sytuacji informuje on Organizatora o przyczynach przerwania spotkania wskazując jednocześnie drużynę, wobec której zostaje orzeczony walkower.

  14. Kara walkowera obustronnego ma zastosowanie w przypadku, gdy obie drużyny popełniają przewinienia karane walkowerem.

  15. Drużyna odpowiedzialna jest za zachowanie swoich zawodników, kibiców, sympatyków oraz osób utożsamiających się z danym zespołem. Wszelakie niewłaściwe zachowania, utrudnianie gry, używanie ordynarnego, obraźliwego języka, wulgarnych i lżących słów (bez stopniowania obelg na lżejsze czy cięższe), pogróżek, ostentacyjnych gestów, gwałtowne protesty i agresywne zachowywanie się, prowokacje, bójki itp. w/w osób, przed, w trakcie i po meczu w stosunku do osób biorących udział w grze, sędziego, osób funkcyjnych i innych osób, obciążają konto danej drużyny, co może spowodować: nie rozpoczęcie, przerwanie, bądź przedwczesne zakończenie meczu. W takiej sytuacji na drużynę zostaje nałożona kara w postaci odjęcia 3 punktów a oprócz tego może zostać nałożona kara finansowa, kara nałożenia kolejnych minusowych punktów, a w szczególnych wypadkach nawet wykluczenie z rozgrywek Open ALPN Tychy.

  16. Wszelakie w/w przewinienia (wykroczenia) dotyczące zawodników, jak i zespołów, a mające charakter recydywy, będą karane karą podwójnej karencji, oraz grzywny!

  17. Protesty i skargi, należy składać u Organizatora, do 48 godzin po rozegranym spotkaniu. Po upływie .w/w czasu protesty nie będą uwzględniane.

  18. O karach, w których regulamin przewiduje różny ich wymiar dla danego wykroczenia decyduje Rada Ligi. Radę Ligi tworzą przedstawiciele wszystkich drużyn. O jej zwołaniu decyduje Organizator informując przedstawicieli drużyn na 2 dni przed planowanym zebraniem.

  19. Na wniosek Organizatora Rada Ligi ma prawo do zawieszenia kary w stosunku do zawodnika za przewinienie opisane w punkcie 30 (podpunkt h).

  20. Na zebraniach Rady Ligi nie jest wymagana obecność przynajmniej połowy przedstawicieli a decyzje zapadają większością głosów.

  21. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu, wnoszenia jakichkolwiek zmian czy poprawek przysługuje tylko i wyłącznie Organizatorowi Open ALPN Tychy!

  22. Niniejszy Regulamin zatwierdzono w dn. 20 lipca 2012 r. przez Organizatora i obowiązuje od sezonu 2012/2013 (z późniejszymi zmianami).

  23. W dniu 12 grudnia 2012 roku Organizator w porozumieniu z przedstawicielami drużyn podjął decyzję o rozegraniu na początku rundy wiosennej Pucharu Ligi na zasadach obowiązujących w rozgrywkach ligowych. W przypadku wyniku remisowego w regulaminowym czasie gry zwycięzcę meczy pucharowych wyłania konkurs rzutów karnych. Niniejszy punkt został dodany i obowiązuje od sezonu 2012/2013. W przypadku nieparzystej liczby drużyn biorących udział w rozgrywkach dwie ostatnie na półmetku sezonu rozgrywają baraż o udział w I rundzie. Sankcje za kartki otrzymane w pucharze oraz rozgrywkach ligowych będą traktowane oddzielnie za wyjątkiem drastycznych naruszeń regulaminu opisanych w punktach 30.II (a – h) oraz 39 – 41. W takiej sytuacji decyzję o nałożeniu kary podejmuje organizator po zasięgnięciu opinii Rady Ligi.

  24. Od sezonu 2021/2022 zostaje do regulaminu dodana możliwość startu drużyny rezerwowej w rozgrywkach. Każdy zawodnik drużyny rezerw może wystąpić w pierwszym składzie a 5 zawodników drużyny pierwszej w rezerwach. W układ oparty na takich samych relacjach mogą wejść dwie dowolne drużyny w lidze bez zmieniania nazwy. Listę zawodników występujących w rezerwach zespół zgłasza organizatorowi przed rozpoczęciem meczu.

 

Ostatnia aktualizacja i zatwierdzenie zmian – 06 października 2021 r.